top of page

Jak lze cestovat i s nízkým nebo průměrným příjmem

Aktualizováno: 19. 2. 2019

Narážím neustále na komentáře lidí, kteří nerozumí, jak lidé mohou cestovat tak často, když pracují a mají nízký nebo průměrný příjem. Kde na tolik zážitků najít čas a peníze? Každý je strůjcem svého života a pokud si bude někdo chtít najít výmluvu proč to nejde, vždycky si ji najde :) Ale myslím, že je škoda jen sledovat druhé, jak sdílejí fotky z krásných zážitků v zahraničí na sociálních sítích, a nepřidat se k nim.


Plánujte vše dopředu a ušetříte spoustu nákladů

Rozložte si náklady na leteckou dovolenou klidně do půl roku


S nízkým příjmem je docela problém v jeden moment utratit například 10 000 Kč. Obzvlášť, když nám nejde moc šetřit. Tento problém ale řešíte spíše, když jedete s cestovní kanceláří a kupujete si už celou dovolenou, nebo si platíte organizovaný zájezd. V dnešní době, kdy si všechno můžete zařídit sami a levněji, tento problém mizí.

Pokud si vše budete zařizovat sami a mnoho měsíců dopředu - snadněji si zařídíte v práci dovolenou a náklady na dovolenou se rozprostřou do několika měsíců, neztíží to finanční situaci. Navíc bez cestovní kanceláře vše vyjde levněji.


Jak si rozložit náklady na dovolenou tak, aby nás to finančně nezatěžovalo:


Nejdříve ze všeho si vyhlídneme destinaci, která by nás zajímala, a zjistíme si náklady v této zemi, zda by bylo reálně tam strávit dovolenou, co se týká výdajů za stravu, dopravu (půjčení auta) a ubytování. Ceny můžete zjistit na numbeo.com. Podívejte se kolik stojí půjčení auta už dopředu, aby Vás to nezaskočilo na www.skyscanner.cz/pujceni-auta/. A ubytování zjistěte na airbnb.cz nebo trivago.cz.


Určete si podle počasí v dané destinaci, který měsíc je pro návštěvu vhodný - doporučuji ale trochu před nebo po sezóně, ceny všeho jsou levnější a nemačkáte se nikde s turisty.


Vyhledejte si letecké spoje do dané destinace od Vás nebo z okolních měst na flightconnections.com a zjistěte si, které společnosti sem létají.


Nejlépe několik měsíců dopředu, klidně i 3/4 rok dopředu, sledujte letenky do této destinace přímo u dopravce nebo například na vyhledávači skyscanner.cz, zkoušejte různá data v daném měsíci a nechte si zasílat i upozornění na snížení cen.

Můžete sledovat i webové stránky, které vyloženě hlídají různé akce leteckých společností, jejich seznam naleznete v článku zde.


Jakmile zajásáte, že se objevily akční letenky, pro jistotu zkontrolujte ještě v jaké cenové relaci se pohybuje ubytování a půjčení auta na tento termín.


Při koupi letenek stačí mít většinou jen příruční zavazadlo na osobu , postupně zjistíte, že tahat velký kufr se nevyplácí, a že není potřeba. Pozor na to, že každá letecká společnost má jiná pravidla pro příruční zavazadla a snaží se Vás donutit si něco připlatit, abyste měli komfort, ale je to jen trik, jak z lidí vylákat více peněz. Čtěte tedy dobře podmínky leteckých společností. Mě třeba stačí jen malý kurf do letadla do 10 kg a k tomu taška na rameno, kabelka, nebo někdy takto vozíme spacák místo kabelky :)


Jakmile budete vědět termín, začněte se dívat po ubytování na jednom či více místech, pokud budete mít půjčené auto a budete se přesouvat. Rozhodně pokud budete mít půjčené auto, nedoporučuji vyjíždět z jednoho místa. Vždy si podle trasy naplánujte ubytování na jednu až více nocí na různých místech. Já jezdím přes airbnb.cz, protože máte téměř vždy k dispozici kuchyň nebo rovnou celý apartmán, kde si můžete vařit, což ve většině zemí velmi sníží náklady na dovolenou. Ceny jsou také normálně nižší než v holetech, celkově se to tedy více vyplatí. Pokud jste letenky koupili dostatečně dopředu, ubytování si zakoupíte jednoduše během dalších měsíců, kdy Vás to zrovna nebude finančně zatěžovat. Ale i tak doporučuji dostatečně dopředu - tedy spíše měsíce než týdny, abyste měli hezké a komfortní ubytování za tu nejlevnější cenu.

Platba za ubytování na airbnb.cz probíhá ihned, máte tedy další položku odškrtnutou.


Pokud si budete půjčovat auto, doporučuji sledovat půjčovny od začátku, vyhlídnout si takovou, kde přijímají například debetní kartu, když nemáte kreditní, a kde mají výhodné podmínky pojištění a dobré recenze. Já začínám zde a když nejsem spokojená, hledám na internetu ve vyhledávači i malé půjčovny s dobrými recenzemi a například v blízkosti letiště. Do Google Maps stačí zadat car rent a jméno daného letiště a vyskočí tam na Vás celý seznam i s umístěním. Až si auto vyhlídnete, opět čekáte na moment, kdy se Vám to finančně hodí a zarezervujete si ho. Když ho zaplatíte hned na internetu, je to levnější než na místě většinou. Pokud byste rezervaci chtěli zrušit, většinou 24 hodin předem stačí a vrátí Vám plnou částku zpět, takže se toho nebojte. Opět ale doporučuji si to zarezervovat hodně dopředu - ušetříte.


Takhle už máte pěkně rozložené výdaje do měsíců a až odjedete na dovolenou, částka, kterou utratíte za jídlo, vstupy atd. už nebude tak závratná, aby Vám to udělalo díru do rozpočtu. Takhle jezdím já a mohu tedy cestovat letecky několikrát ročně a když ne letecky, vyjíždím autem většinou pod stan na (prodloužený) víkend, o tom už je další část níže.Myslíte si, že je to na Vás moc složité nebo na to nemáte čas?


Další variantou jak ušetřit peníze a čas, je nechat celý proces na odbornících, kteří jsou v tom zběhlí a kteří se vám postarají o levné letenky, najdou to nejlepší ubytování a auto a zjistí Vám, kam se stojí za to podívat. Tuto službu provozuje uzijsidovolenou.cz v Evropě a například už za 1200 Kč/zájezd Vám najdou nejvýhodnější letenky, ubytování, auto a načrtnou trasu, kam je vhodné se podívat. Při delších a více poznávacích pobytech se cena zvyšuje. Pořád se vám to ale vyplatí z hlediska ceny a úspory času. Více informací najdete zde.Nabitý víkendový program, aneb takové malé levné dovolené


Pokud nemáte možnost si vzít jeden nebo dva dny volna v práci a spojit to s víkendy, nevadí. I za jeden víkend se toho dá toho stihnout vidět tolik. A pokud na to je počasí a nálada, takových zážitků si můžete užívat několikrát měsíčně.

Já například cestuji často o víkendech pod stan nebo maximálně si zaplatíme někde jeden až dvě levné noci. Když je velké auto, spíme v autě na pohodlné nafukovací matraci. Většinou to bývá max. do 500 km daleko, lze ale i jet dále. Z ČR je skvělé se vydat do Rakouska a Slovenska kde je nádherná příroda. Ať už vlakem, autobusem nebo autem, cesta není tak drahá, jak se může zdát.

Kam se můžete vydat vlaky přímou linkou z ČR se můžete dočíst v mém dalším článku zde.


Seženu kolikrát i velmi akční letenky a zvládla jsem takto například prodloužený víkend na Mallorce, kterou jsem stihla celou objet a vše vidět za 3,5 dne. Letenky stály 700 Kč, půjčení auta 600 Kč a k tomu nějaké jídlo. Takhle cestuji.

Najít si místo na spaní pod stanem není tak těžké jak se může zdát. Ubytování se v dnešní době i v zahraničí dá sehnat vyloženě za pár korun. Vemte si, že platíte tedy jen za cestu do daného místa a jídlo, které byste doma jedli taktéž. Pokud je daná země dražší, jídlo si nakoupíte v ČR a to Vám vydrží na celý víkend.


Pokud chcete žít naplno a mít krásné zážitky, vždy se dá najít cesta, abychom si to mohli dovolit. A i s nízkým platem můžete vidět tolik nádherných míst. Díky tomu, že žijeme v Evropě, máme vše za rohem a jen to na nás čeká. Několikrát v měsíci jezdím na výlety a poznávám nová a nová místa, moc mě to naplňuje a neutrácím za to žádné velké sumy. Ze sociálních sítí se může zdát, že musím utrácet spousty peněz, ale vůbec to tak není.

Člověk si musí jen umět najít cestu.
206 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page